Elewacje zewnętrzne domów bywają wykonane z różnych materiałów – tynku, drewna, cegły czy płyt HPL. Wybór pomiędzy nimi nie jest prosty, dlatego zawsze powinien być poprzedzony dogłębną analizą plusów i minusów każdego rozwiązania. Dziś w szczególny sposób przyjrzymy się opcji, jaką są coraz popularniejsze panele fasadowe. Jakie są ich największe zalety, a na jakie aspekty użytkowania lepiej uważać?
Panele fasadowe – idealne rozwiązanie dla nowoczesnych budynków
Na wstępie wyjaśnijmy sobie, czym są panele fasadowe. To okładziny przeznaczone do zamontowania na ścianach zewnętrznych budynków. Mogą być wykonane z różnych materiałów, np. blachy aluminiowej, kompozytu, kamienia naturalnego. Obecnie coraz częściej stosuje się je jako alternatywę dla tynku. Łatwo bowiem za ich pomocą osiągnąć świetne efekty estetyczne bez straty na właściwościach ochronnych i termoizolacyjnych. Bardzo często wymienianą zaletą paneli jest łatwość montażu. Korzystając z odpowiedniej instrukcji, możemy nawet zmocować okładzinę samodzielnie. Panele fasadowe dają się też łatwo łączyć z innymi materiałami, np. betonem lub szkłem. Co więcej, w razie potrzeby wymiany jakiegoś elementu elewacji, nie trzeba rozmontowywać całości. Choć panele fasadowe mogą być wykonane z surowców naturalnych, dostępne są również ich różnorakie imitacje. Ta opcja bywa wybierana przez osoby, którym podobają się kamienne lub drewniane elewacje zewnętrzne domów, ale ze względu na cenę lub inne czynniki nie decydują się na materiał naturalny.
Czy elewacje zewnętrzne domów z paneli sprawdzą w każdej sytuacji?
Kiedy w latach 80. XX wieku zaczęły pojawiać się pierwsze panele fasadowe, nikt raczej nie był nimi zachwycony. Tzw. siding zdominował przestrzeń publiczną, a widoczne wszędzie plastikowe paski raczej straszyły, niż zachwycały. Z tego względu wiele osób do dziś nie jest przekonanych do paneli. Warto jednak wiedzieć, że unowocześnione wersje niewiele mają wspólnego z dawną tandetą i są po prostu dobrym i estetycznym materiałem wykończeniowym. Oczywiście panele jak każdy materiał mogą mieć swoje wady. Bywa, że deski kompozytowe z czasem płowieją, osiadają na nich zanieczyszczenia, a w przypadku uszkodzenia nie mamy możliwości renowacji i musimy zdecydować się na wymianę panelu. Zwykle jednak mankamenty wynikają nie tylko z samej istoty paneli, co z użytych w produkcji komponentów. Postawienie na produkt wysokiej jakości, od sprawdzonego producenta znacznie ogranicza ryzyko wszelkich możliwych minusów użytkowania.