Na pierwszy rzut oka koszty wykończenia 2-pokojowego mieszkania są ciężkie do oszacowania. Składa się, bowiem na nie wiele czynników m.in. dokładny metraż mieszkania, ceny materiałów, które wybierze właściciel, czy prac wykończeniowych podejmie się sam, czy skorzysta z pomocy specjalistów. W celu oszacowania kosztów, konieczne jest uśrednienie wszystkich spośród powyższych parametrów. Zatem zaczynajmy.

Salon i sypialnia:

Zabierając się za omawianie poszczególnych kosztów, kalkulacja przebiegnie od największych metrażem pomieszczeń w mieszkaniu, skończywszy na najmniejszych. Tak więc na początek na tapet weźmiemy wykończenie 2 pokojów. Umownie nazwijmy je salonem i sypialniom. Przyjęło się, że salon stanowi największą część domu, dla łatwiejszego liczenia niech to będzie 15m2. Zdecydujmy się na położenie tam paneli podłogowych o wartości 40zł/m2. Do tego należy dodać koszty poniesione na oświetlenie i sufit. Za m2 przyjmiemy koszt 100 złotych, więc nie mniej, nie więcej wychodzi nam 1500 złotych. Pozostają nam karnisze, to dodatkowe 50 zł. Na farbę służącą nam do malowania przeznaczymy kolejne 250 zł. Salon zamknie się na kwocie 2700 zł.

Sypialnia to około 8m2, na pomalowanie i zagruntowanie wydamy około 100 zł. Pędzle to kolejne 100zł. W tym przypadku również zdecydujemy się na panele podłogowe o wartości 40 zł/m2, to daje łącznie 360zł. Pozostają do założenia karnisze i oświetlenie, a to kwota około 200 zł. W przypadku małej sypialni zamkniemy się na kwocie 800 zł (zawyżając rachunek w górę).

Kuchnia i łazienka:

Kuchnia ma wielkość 10 m2, standardowo na podłodze pojawią się płytki, zostaną również położone na ścianie. Płytki to koszt ok. 30 zł/m2. Na tym etapie sugeruję wynajęcie fachowca, który zrobi to znacznie lepiej niż my sami. Koszt płytek to około 800 zł. Za usługę należy liczyć około 400 zł. Łącznie około 1200 zł. Kolejny krok to pomalowanie ścian farbą lateksową, nie oszczędzajmy na jakości farb – 150 zł. Kuchnia generuje największe koszty ze względu na znajdujące się tam sprzęty i wyposażenie. Liczmy zatem na wszystko 8 500 zł.

Łazienka ze względu na swą specyfikę również będzie kosztowna. Powierzchnia tego pomieszczenia to 7 m2. Podłoga i sufit to płytki, sufit, zaś farba. Za materiał (30 złotych za m2) oraz robociznę (40 złotych za m2) – 1200 zł. Koszty dodatkowe to kwota 400 zł. Nie zapomnijmy o całym sanitariacie – brodzik i kabina to kwota 1500 zł. Umywalka, toaleta, szafka, lustro i rzecz jasna montaż. To w sumie koszt kolejnych 1500 zł. Do tego doliczmy jeszcze specjalistyczne oświetlenie o wartości 500 zł. Łącznie musimy liczyć się z wydatkiem rzędu 4900 zł. Tu także zawyżymy rachunek w górę do 5000 zł.

Korytarz:

Na koniec skoncentrujmy się na korytarzu, na czas naszej kalkulacji przyjmijmy, że ma 6 m2. Na podłogę położymy panele laminowane, tu koszt to 50 zł/m2. Robociznę możemy spokojnie wziąć na siebie. Pozostaje koszt listew ok. 100 zł. Podłoga to wydatek ok. 400 zł. Malowanie to kolejne 100 zł. Oświetlenie, zaś może wynieść następne 100 zł. Na koniec wypadałoby korytarz wzbogacić o jakiś stylowy mebel, można szukać na licznych promocjach. Spełniająca nasze oczekiwania szafa to koszt 600 zł. Całość oscyluje wokół kwoty: 1200 zł.
Reasumując, koszty poniesione na wykończenie zamykają się w kwocie: 18 200 złotych. Dla bezpieczeństwa naszego projektu i możliwości zakończenia wszystkich prac nawet w momencie wystąpienia nieprzewidzianych wydatków, proponowałbym przygotować kwotę 19 000. 

Przeczytaj również artykuł: Znaczenie betonu w budowie fundamentów