Większości z nas marzy się własny dom z ogrodem. Niestety koszty takie inwestycji idą w setki tysięcy złotych. Dlatego dla wielu par bywają zatorowe. A co, gdyby tak dostać dom w spadku? Brzmi, jak świetny pomysł, ale czy tak jest w rzeczywistości? Nieszczelne okna, przeciekający dach, nieocieplone ściany i podciekająca piwnica to tylko niektóre z problemów, na jakie możemy natknąć się przeprowadzając się do starego domu po dziadkach lub rodzicach. Jak rozwiązać te problemy i od czego w ogóle zacząć remont starego domu?

Jaka jest właściwa kolejność prac?

Przede wszystkim, istotna jest właściwa kolejność prac. Jeżeli zabierzemy się za remont od niewłaściwej strony szybko okaże się, że braki osadzone głębiej wyjdą na wierzch i zniszczą to, na co przeznaczyliśmy – często niemałe – pieniądze. Ocenę stanu budynku należy zacząć od fundamentów, dachu i komina. Skupmy się na tym, aby osuszyć wilgotne ściany, wymienić stare belki stropowe jeżeli pojawiła się w nich próchnica. Dopiero w drugiej kolejności należy zabrać się za ocieplanie budynku lub malowanie ścian.

Doświadczona ekipa budowlana powinna doradzić nam, w jakiej kolejności wykonać niezbędne prace. Co do zasady przyjmuje się, że miesiące letnie i wiosenne to czas na prace wykonywane na zewnątrz. Dzień jest długi, temperatura na ogół dosyć wysoka, co umożliwia tez szybsze wiązanie poszczególnych materiałów.
Z kolei czas jesieni i zimy powinniśmy przeznaczyć na prace prowadzone wewnątrz budynku.

Budynek jest stabilny, co dalej?

Kiedy bryła budynku jest już stabilna, to dobry czas aby zabrać się za ocieplanie budynku od zewnątrz oraz wymianę stolarki okiennej. Taka termomodernizacja pozwoli na poprawę szczelności cieplnej budynku i zaoszczędzenie wydatków związanych z ogrzewaniem. To także dobry moment, aby zlecić ocieplenie dachu i przegród zewnętrznych, a także ewentualną wymianę instalacji grzewczej.
Trzeci etap – prace wewnątrz budynku
Ostatni, trzeci etap prac to wykończanie wnętrz. Mają one za zadanie doprowadzić remontowaną nieruchomość do stanu „pod klucz” i wprowadzenie się do domu. Typowe prace wykończeniowe to wymiana lub naprawa podłóg, wykańczanie ścian i sufitów oraz montaż niezbędnych instalacji. Później pozostaje już tylko dekoracja, wyposażanie i aranżacja wnętrz.

Co wziąć pod uwagę kiedy planujemy remont starego domu?

Oczywiście kluczową kwestią są koszty. Jeżeli stan budynku wymaga szeroko zakrojonego zakresu prac, bywa i tak, że koszty remontu mogą przewyższyć koszty związane z potencjalną budową nowego domu. Dlatego przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac należy wykonać możliwie jak najbardziej dokładny kosztorys.
Drugą kwestią, jaką należy rozważyć jest urlop. Powinniśmy pamiętać o tym, jakie prace wykonuje się latem, a jakie zimą i dopasować do tego obecność w domu. Pozwoli to na sprawny przebieg prac i szybsze ich zakończenie.
Pamiętajmy, że stary dom, który dostajemy w spadku lub w akcie darowizny to przysłowiowy kot w worku. Dopóki ekipa budowlana nie zagłębi się w techniczne detale, nigdy tak naprawdę nie będziemy wiedzieli, które części nieruchomości należy naprawić, które wymienić, a jakie jej elementy są w porządku.

Przeczytaj również: Jak zachować równowagę konstrukcji lub gruntu?