Poranna kawa na tarasie czy kolacja w gronie bliskich na świeżym powietrzu to marzenie wielu osób. Mieszkania i domy z przestronnym tarasem cieszą się coraz większym zainteresowaniem, ale urządzenie tej przestrzeni wymaga dobrego planu. Podpowiadamy, jak wybrać drzwi tarasowe.

Drzwi na taras – wybór modeli

W ciągu ostatnich lat technologie w produkcji okien i drzwi tarasowych zdecydowanie się rozwinęły. Do wyboru są m.in. modele otwierane, przesuwne oraz drzwi podnoszono przesuwne. Decydując się na konkretny produkt, trzeba wziąć pod uwagę między innymi parametry cieplne i akustyczne, ergonomię, design i możliwość ich personalizacji oraz komfort użytkowania.

Sposób otwierania drzwi

Drzwi tarasowe mogą być otwierane klasycznie, ale dostępne są też drzwi balkonowe rozsuwane w różnych systemach – tj. drzwi HST, HKS oraz PSK. Przyjrzyjmy się im bliżej.

Drzwi tarasowe przesuwne

Drzwi tarasowe przesuwne dzielą się na kilka rodzajów – m.in. drzwi HST, czyli podnoszono-przesuwne. Wymagają one uniesienia z użyciem klamki i przesunięcia. Często wybierane są także drzwi przesuwne i uchylne, czyli HKS.

Drzwi tarasowe przesuwne mają szereg zalet – przy otwieraniu nie wymagają one dodatkowej przestrzeni. Co również ważne, nie trzaskają podczas przeciągu. Można też zastosować bardzo niskie progi, które korespondują z nowoczesnym wnętrzem, poprawiając ogólną estetykę. To droższy wybór, ale zapewnia większą wygodę, co każdy użytkownik szybko doceni. Nie zaburzą harmonii między wnętrzem domu a tarasem, drzwi HST to naturalne wyjście do ogrodu.

Drzwi tarasowe otwierane

Innym rozwiązaniem są modele otwierane – najpopularniejsze wśród użytkowników. To klasyczne modele, proste w montażu i powszechnie dostępne, co wpływa także na ich cenę. Drzwi otwierane do środka lub na zewnątrz wymagają jednak starannego zaplanowania przestrzeni. Trzeba się dobrze zastanowić, jak ją urządzić, aby z nich komfortowo korzystać. Drzwi podnoszono-przesuwne zapewniają większe poczucie przestrzeni i więcej światła.

Jaki materiał będzie dobrym wyborem?

Bez względu na to, czy wybierzesz drzwi podnoszono-przesuwne, HKS czy otwarte, musisz jeszcze zdecydować, z jakiego materiału zostaną wyprodukowane. Dostępne są modele z PVC, aluminium czy drewna. Ponadto drzwi aluminiowe i PVC mogą być malowane na wybrany kolor lub okleinowane.

Design i parametry

Bardzo ważny jest także design – do wyboru jest wiele kolorów i kształtów, dzięki czemu można znaleźć drzwi dopasowane idealnie do budynku i elewacji. Poza tym drzwi tarasowe i balkonowe powinny zapewnić wnętrzom dużo światła. Świetne parametry oraz dobra izolacyjność oznaczają też niższe koszty eksploatacyjne.