Prawidłowe ocieplenie domu to niezwykle istotna kwestia. Pozwala na utrzymanie prawidłowego obiegu ciepła oraz właściwej temperatury wewnątrz budynku. Stanowi także bardzo dobry sposób na oszczędność pieniędzy i mniejsze rachunki za ogrzewanie. Jaki jednak materiał nadaje się do tego najlepiej? Styropian? Wełna? A może jeszcze coś innego?

Wełna mineralna – Co to takiego?

Źródłem wełny mineralnej jest skała bazaltowa lub szkło. Surowce te są podgrzewane do bardzo wysokiej temperatury, a następnie rozdmuchiwane na cienkie włókna, utwardzane i cięte. Z 1m3 skały można otrzymać aż 60m3 wełny. Płyty oraz rozwijane maty z wełny mineralnej stosuje się do ocieplenia dużych płaszczyzn ścian. Z kolei granulat doskonale nadaje się do wyciszenia wybranych fragmentów. Otuliny z wełny są często wybierane, jako osłony i izolatory termiczne rur.

Ekspandowany polistyren

Z kolei ekspandowany polistyren to spieniony styropian, który występuje w postaci płyt lub rozwijanych mat. Czasami – podobnie jak w przypadku wełny używany jest również granulat. Polistyren może występować, jako samodzielny materiał do ociepleń lub jako sypki dodatek do zaprawy albo nawet tynku.

Izolacyjność cieplna

Ten parametr określa przewodniość cieplną danego materiału. Im wskaźnik jest niższy, tym lepiej. Dla wełny przyjmuje się wartości od 0,045 do 0,032 W/(mxK). Styropian jest nieco lepszy, ale bardzo nieznacznie. Tutaj współczynnik lambda wynosi od 0,031.

Izolacja dźwięku i hałasów

Jeśli chodzi o wyciszanie pomieszczeń, wełna oferuje znacznie lepsze parametry. Dobrze izoluje zarówno od dźwięków powietrznych, jak i uderzeniowych. Im płyta z wełny jest twardsza, tym lepiej będzie izolowała dźwięki uderzeniowe i na odwrót – płyty miękkie zapewniają komfort akustyczny dla dźwięków powietrznych.
Styropian w tym względzie nie oferuje zadowalających efektów.

Gdzie lepiej jest stosować wełnę, a gdzie styropian?

Nie ma uniwersalnych materiałów budowlanych. Dlatego zarówno wełna mineralna, jak i styropian znajdą zastosowanie przy ocieplaniu budynku.
Wełna doskonale nada się do wypełniania przestrzeni między elementami konstrukcji drewnianych, ale tez stalowych. Dodatkowo zwiększa bezpieczeństwo przeciwpożarowe. Doskonale sprawdza się także przy izolacji sufitów podwieszanych (zarówno termicznej, jak i akustycznej.
Z kolei styropian to dobre rozwiązanie przy ocieplaniu ścian fundamentowych i piwnic, ale także podłóg na poziomie gruntu. Używa się go także do ocieplania tarasów lub balkonów.

Jakie jeszcze materiały można stosować do ocieplania?

Do ocieplania domów z zewnątrz stosuje się także piankę poliuretanową. Wykazuje ona bardzo dobre właściwości jeśli chodzi o izolacyjność cieplną (0,021-0,023 lambda) oraz dźwiękochłonność. Jest odporna na zawilgocenie i dobrze trzyma się podłoża. Jej zaletą jest także możliwość nakładania metodą natryskową. Dzięki temu położymy ją nawet w trudno dostępnych miejscach. Gdzie w tym wszystkim wady? Niestety jest to rozwiązanie dosyć drogie, dlatego nie zdobyło dużej popularności.

Pamiętajmy, że dobrze ocieplony budynek to niższe rachunki za gaz lub prąd, a także lepsza estetyka bryły budynku. Dzięki właściwemu doborowi i prawidłowemu położeniu materiałów termoizolacyjnych jesteśmy w stanie zaoszczędzić nawet kilka tysięcy złotych rocznie. 

Przeczytaj również: Jak zachować równowagę konstrukcji lub gruntu?