Pozwolenie na budowę domu stanowi dla wielu osób jeden z najważniejszych momentów w długiej i kosztownej decyzji, jaką jest budowa domu. Choć perspektywa pięknego nowego domu coraz częściej świta nam w głowie, przed nami jeszcze długa droga od otrzymania załatwienia wszelkich początkowych formalności związanych z otrzymaniem pozwolenia na budowę domu, przez samą budowę domu aż po wykończenie stanu surowego. W tym artykule jednak skupimy się na jednej z początkowych faz budowy domu. Jak otrzymać pozwolenie na budowę domu? Ile kosztuje otrzymanie takiego pozwolenia i jak długo pozwolenie jest ważne? 

Ile kosztuje uzyskanie pozwolenia na budowę domu?

By odpowiedzieć na pytanie, ile kosztuje pozwolenie na budowę domu, na samym początku niezbędne jest zdanie sobie sprawy z tego, jak wiele innych istotnych kosztów musimy ponieść, by uzyskać samo pozwolenie. Sam dokument potwierdzający zgodę na budowę otrzymujemy od starosty powiatowego i jest on bezpłatny. Po skompletowaniu całej dokumentacji i złożeniu stosownego wniosku starosta ma 65 dni na wydanie decyzji dotyczącej budowy domu na tej konkretnej działce. Jednak zebranie wszystkich załączników i dokumentów, które stanowią kompletny wniosek to żmudna i kosztowna sprawa.

Jakie formalności należy wykonać przed otrzymaniem pozwolenia na budowę domu?

By otrzymać pozwolenie na budowę domu, niezbędne jest przedłożenie projektu budowlanego oraz mapy celów projektowych. Projekt budowlany zależnie od tego, czy został przygotowany indywidualnie, czy był wzięty z jednego ze szkieletów projektów może kosztować od 2 do nawet 10 tysięcy złotych. Mapa do celów projektowych to koszt około 1000 złotych, lecz cena ta może nieznacznie wzrosnąć lub spaść w zależności od szczegółowości mapy. Kolejnymi istotnymi dokumentami są mapy ewidencyjne, zaświadczenia o warunkach zabudowy, a także wypis planu zagospodarowania przestrzennego. Odpowiednio Mapa to koszt około 50 złotych, warunki zabudowy będą nas kosztować około 100 złotych, plan zagospodarowania w formie wypisu natomiast to uśredniona cena 150 złotych. Jak widać, kosztów jest bardzo dużo, a sumaryczna kwota, w zależności od specyfiki naszego projektu, stanu działki oraz ewentualnych wypadków losowych podwyższających cenę to od 5 do 15 tysięcy złotych. Wielokrotnie wniosek o pozwolenie na budowę domu jest odrzucany ze względu na niekompletną dokumentację, dlatego warto zasięgnąć opinii profesjonalnego architekta, który wesprze nas w całym procesie gromadzenia niezbędnych dokumentów. 

Jak długo ważne jest pozwolenie na budowę domu?

Po akceptacji wniosku i otrzymaniu pozwolenia na budowę domu, prace związane z budową domu powinny rozpocząć się w terminie 3 lat od daty wydania decyzji. Jest to graniczny okres, gdyż w przypadku przerwy w budowie dłuższej niż 3 lata bądź rozpoczęcia budowy w okresie późniejszym niż 3 lata od decyzji, dokument traci swoją ważność. Posiadając jednak pozwolenie na budowę domu, nasze marzenie o własnej nieruchomości staje się coraz bardziej realne, a my możemy przystąpić do kolejnego etapu naszej życiowej inwestycji. 

 Przeczytaj również artykuły: Jak dobrać drzwi tarasowe, Panele fasadowe – zalety i wady