Kuchnia jest jednym z centralnych miejsc w każdym mieszkaniu. Nawet jeśli to salon uważany jest za miejsce odpoczynku, to właśnie w kuchni spędza się zwykle najwięcej czasu – czy to na gotowaniu, czy to na rozmowach przy kubku kawy lub też wspólnym spożywaniu potraw. Niestety, mieszkając w bloku często stajemy naprzeciw bardzo ograniczonego metrażu. Jak w takich warunkach zaaranżować kuchnię w taki sposób, by jednocześnie przyjemnie się w niej siedziało, była ładna wizualnie, ale też spełniała wszystkie swoje podstawowe funkcje?

Główne problemy w aranżacji kuchni – jak sobie z nimi radzić?

Jednym z problemów związanych z aranżacją kuchni o niewielkim metrażu jest konieczność umiejscowienia w niej sprzętu AGD – lodówka, piekarnik, zmywarka czy kuchenka to elementy, których zakupu i umieszczenia w kuchni nie możemy sobie odpuścić. Ważne jest, aby umieścić je w taki sposób, by nie zajmowały zbyt wiele przestrzeni – przynajmniej wizualnie. Pomoże nam w tym odpowiednia zabudowa, ale też po prostu zdecydowanie się na mniejszy gabarytowo sprzęt. Zastanówmy się też, czy tak naprawdę potrzebujemy zmywarki, czy też jesteśmy w stanie sobie bez niej poradzić.

Problem, jaki towarzyszy niewielkiej kuchni to również niewielka ilość miejsca na produkty spożywcze niewymagające przechowywania w lodówce. Aby mu zaradzić, zainwestujmy w mniej zobowiązujące półeczki, a nawet zwisające z sufitu doniczki. Starajmy się wykorzystać każdy element przestrzeni, nie prowadząc przy tym do zagracenia – to sprawi, że nasza kuchnia będzie wyglądała na jeszcze mniejszą.

Najpraktyczniejsze rozwiązania i wskazówki dotyczące aranżacji kuchni

Choć nie jest konieczne zastosowanie się do poniższych porad i wskazówek, są one w stanie w znacznym stopniu pomóc nam odpowiednio zaaranżować niewielką kuchnię z bloku w taki sposób, by sprawiała wrażenie bardziej przestrzennej i “oddychającej”. Warto więc rozważyć wszystkie za i przeciw każdego z tych rozwiązań, koniecznie biorąc pod uwagę styl całego mieszkania, ale i indywidualny jego metraż.

Stawiajmy na jasne kolory – jasna kolorystyka, zwłaszcza taka połączona z delikatnym akcentami z drewna, optycznie powiększa każde pomieszczenie;

Zagospodarujmy każdy centymetr kuchni – nie ograniczajmy się do stawiania rzeczy w bardzo oczywistych miejscach, zamiast tego szukając rozwiązań mniej szablonowych, ale za to po prostu praktycznych;

Zrezygnujmy ze stołu – decydując się na właściwy blat tak naprawdę możemy zaniechać kupna stołu, który z kolei jest w stanie pochłonąć mnóstwo przestrzeni. blat wystarczy umieścić na odpowiedniej wysokości i dostawić krzesła.

Postawmy na mniejszą kuchenkę – tyczy się to również innego rodzaju sprzętu; jeśli mamy małą kuchnię, może warto, abyśmy zdecydowali się na kuchnię z dwoma palnikami zamiast czterech?

Korzystajmy z wieszaczków i tego typu akcesoriów – niewielkie regały, przyczepianie do ściany wieszaki i inne tego typu elementy odciążą nasz blat i nie dość, że zaoszczędzą miejsce to jeszcze będą wyglądać bardzo stylowo.