Remont mieszkania lub drobna zmiana wizerunku wymaga nie tylko doskonałego planowania, ale także zmysłu estetycznego. Wiele osób radzi sobie z takim zadaniem samodzielnie, poszukując informacji oraz inspiracji do projektowania własnego M w internecie lub czasopismach branżowych. Efekty są różne, nie zawsze zadowalające. Rozwiązaniem okazuje się pomoc profesjonalisty, który doradzi, udzieli szczegółowych wyjaśnień, zaplanuje i stworzy spersonalizowany projekt. Brzmi interesująco? Przekonajmy się, czy warto korzystać z usług architekta wnętrz.

Zalety współpracy z architektem wnętrz

Większość osób posiada własne wyobrażenia na temat tego, jak miałaby wyglądać ich przestrzeń domowa. Zwykle to jednak plany dość mgliste, które nie wiadomo w jaki sposób można by zrealizować. Tymczasem architekci wnętrz posiadają wiedzę oraz doświadczenie, które potrafią przekuć w zachwycające efekty wizualne, dopasowane do potrzeb klienta. Istnieje błędne przekonanie, że zamówione projekty muszą być drogie. Wielu architektów proponuje jednak rozwiązania, które wykorzystują tańsze, korzystne rozwiązania aranżacyjne, osiągając jednocześnie doskonały efekt dekoracyjny. Poza tym wiedzą w jaki sposób połączyć ze sobą pozornie niepasujące elementy lub przedstawić taki projekt, który trudno byłoby sobie nawet wyobrazić. Dodatkową zaletą korzystania z usług profesjonalnego projektanta jest jego umiejętność aranżowania wnętrz w taki sposób, by maksymalnie wykorzystać ich powierzchnię. Potrafią zwiększyć optycznie pomieszczenia, nie wpływając w rzeczywistości na ich rozmiar. Podobnie można działać w drugą stronę. Umiejętnie dobierają materiały, ich fakturę i kolor. Łączą ze sobą kolory oraz różnej wielkości meble, bawiąc się stylem i formą. Czasami nieunikniona jest zmiana układu wnętrza, która wprowadzi więcej przestrzeni, zwiększając funkcjonalność, jak i wygodę mieszkania. Otwierane są ciągi komunikacyjne, burzone ścianki działowe, tworzone zupełnie nowe kombinacje pokoi. Takie decyzje może podjąć wyłącznie architekt wnętrz, który tworzy szczegółową wizję i potrafi ją skrupulatnie wykonać, wcześniej przedstawiając plan klientowi.

Ile kosztuje praca projektanta wnętrz?

Koszty współpracy z architektem wnętrz uzależnione są od wielu czynników. Cennik jest również bardzo zindywidualizowany, a także wpływa na niego konkretne miasto. Ceny urządzania wnętrz mogą być niższe w mniejszych miastach, natomiast rosnąć w aglomeracjach czy stolicy. Zwykle jednak koszt projektu uzależniony jest od powierzchni mieszkania, a cena końcowa wyznaczana jest na podstawie metra kwadratowego. Sam plan może się wahać w granicach 15-20 zł za metr kwadratowy, jednak ceny rosną wraz z prestiżem wykonawcy. Koszt będzie również inny w przypadku zamówienia u indywidualnie pracującego projektanta niż od biura projektowego. W drugiej sytuacji ceny są zazwyczaj wyższe.  Koszty plasują się także w zależności od tego, czy projekt dotyczy mieszkania czy domu jednorodzinnego.