W zasadzie odpowiedź jest zarazem prosta, jak i nieco skomplikowana. Mieszkanie w stylu skandynawskim łączy w sobie dwie bardzo istotne cechy. Jest zarazem niezwykle funkcjonalne, a także estetyczne. Co ważne, aspekty użytkowy nie jest podporządkowany estetyce, a wręcz przeciwnie. Styl skandynawski podporządkowuje piękno praktyce. Choć Skandynawia kojarzy się z zimnem, to wnętrza urządzone w tym stylu stanowią jego całkowite przeciwieństwo. Czy warto zdecydować się na mieszkanie w stylu skandynawskim? Jeśli tak, to dlaczego? Tego dowiesz się z treści tego artykułu!

Styl skandynawski – przytulny i praktyczny

Mieszkania skandynawskie są jasne i niezwykle przytulne. Wydawałoby się, że sterylność białych ścian i mebli będzie kojarzyła się raczej z chłodem. Jednak nic bardziej mylnego. Całość ocieplają elementy drewniane, a także liczne elementy dekoracyjne, które przełamują takie wrażenie. Wystarczy nawet odpowiedni dobór oświetlenia np. w kuchni, aby zmienić całość aranżacji. Malutki element w dekoracjach potrafi czynić prawdziwe cuda.

Mieszkania w stylu skandynawskim są również niezwykle wygodne i komfortowe. Z kolei funkcjonalności w prostej formie i wykonanie z naturalnych materiałów dopełniają całości. Praktyczne rozwiązania dostępne są praktycznie na każdym kroku, które ułatwiają życie domownikom. Co więcej styl skandynawski nie wymaga wielkich nakładów finansowych. Chyba, że zależy nam, aby całe mieszkanie wykonać w drewnie. Obecnie widoczne są więc dwa równoległe nurty. Jeden bardziej tradycyjny skłaniający się właśnie ku drewnu i drugi nowoczesny łączący beton i metal.

Jasna kolorystyka i praktyczne rozwiązania stylu skandynawskiego

Wiodącym kolorem jest biel i szarości, które rozjaśniają wnętrze. Dlaczego? Z tego względu w Skandynawii można faktycznie narzekać na niedostatek słońca. Żywsze kolory oraz czerń w dodatkach stanowią wręcz idealne uzupełnienie. Bardzo często montowany jest także kominek elektryczny, który wręcz ożywia wnętrze. Charakterystyczne są także wstawki z metalu, które wywodzą się z industrialnego odłamu stylu skandynawskiego, który kojarzy się również z designerskim wykończeniem.
Naturalne materiały, takie jak drewno, najczęściej jasne są bardziej kojarzone z tradycyjnymi mieszkaniami w stylu skandynawskim. czasem malowane na inne kolory. Tkaniny, takie jak bawełna, wełna czy len stoją w zupełnej opozycji do surowego tonu nadawanego przez metali i tapicerowane meble. Wybór konkretnego typu jest jednak kwestią wyłącznie gustu. Nie różnią się od siebie niczym pod kątem wartości użytkowych ani solidności. Obie formy obecnie stanowią wręcz doskonałą decyzję.