Decydując się na basen zazwyczaj ma się na myśli pozytywne aspekty wynikające skorzystania z niego. Nic dziwnego – w końcu letnia kąpiel w basenie to marzenie każdego, a zanurzenie się w wodzie po męczącym dniu nie ma żadnej bardziej relaksacyjnej konkurencji. Mimo wszystko, posiadanie basenu wiąże się też z koniecznością dbania o niego – jeżeli jednak będziemy to robić umiejętnie i systematycznie, tak naprawdę nie będziemy traktować to jako “obowiązek do odbębnienia”, ale raczej jak coś naturalnego.

 

Mały basen, mały kłopot

 

Nie pozostawia wątpliwości fakt, że posiadając niewielkich rozmiarów basen również dbanie o niego nie będzie bardzo kłopotliwe. Wystarczy zainwestować w odpowiednią pompę oraz dobrej jakości filtry piaskowe, by cieszyć się czystą wodą przez bardzo długi czas. Dodatkowo, gdy wystąpi taka potrzeba, jesteśmy w stanie skorzystać z wszelkiego rodzaju akcesoriów do ręcznego czyszczenia basenu – w końcu jeśli jego powierzchnia jest stosunkowo niewielka, bez problemu z czyszczeniem poradzimy sobie sami.

 

Jeżeli z kolei będziemy chcieli, możemy zainwestować w nakrycie w postaci folii solarycznej, która znacznie zredukuje zużycie energii elektrycznej, pozwalając na zachowanie ciepła przez dłuższy czas. Musimy również pamiętać o wymianie filtrów, które też mają określoną żywotność – jeżeli jednak będziemy odpowiednio czyścić basen, potrzeba wymiany będzie pojawiała się znacznie rzadziej.

 

Duży basen – dużo sprzętu

 

Sytuacja zmienia się diametralnie, jeżeli posiadamy basen o dużej powierzchni. W takiej sytuacji ręczne czyszczenie zajmuje zbyt wiele czasu, a w dodatku często jest niedokładne. Dlatego też powstały specjalne odkurzacze, które działają całkowicie automatycznie (co zresztą w dzisiejszych czasach nie powinno wcale dziwić). Bez naszej ingerencji wyczyszczą zarówno dno basenu, jak i jego ściany – zrobią to dokładnie i skrupulatnie. Choć więc ich zakup wiąże się z pewnym wydatkiem, jest on jednorazowy i powinien być traktowany po prostu jako inwestycja. Jak już bowiem zostało przez nas wspomniane, dbanie o czystość basenu pozwala nie tylko kąpać się w czystszych, zdrowszych i bardziej komfortowych warunkach, ale też daje możliwość zaoszczędzenia.

 

Należy także powiedzieć, że w przypadku dużego basenu mamy do czynienia również z większą ilością wody – konieczne zatem okaże się zakupienie mocniejszej pompy oraz specjalnych filtrów właśnie do dużego basenu. Podobnie jednak, jak zakup odkurzacza, stanowią one inwestycję, która zwróci się podczas codziennej eksploatacji.

 

Podsumowanie

 

W dbaniu o własne baseny liczy się przede wszystkim dobór odpowiedniego sprzętu oraz budżet, jakim dysponujemy. Ważny w tym wszystkim jest rozmiar samego basenu – podczas gdy bowiem w przypadku tych małych możemy sobie poradzić samodzielnie, kupując naprawdę minimalne ilości akcesoriów i tylko niezbędny sprzęt, duże baseny będą wymagały od nas nieco więcej. Dobierając jednak odpowiednie wyposażenie możemy zaoszczędzić sobie czasu i niepotrzebnych wydatków, jednocześnie sprawiając, że basen będzie przyjemnym miejscem – niezależnie od pory roku i dnia.

 

Przeczytaj również jak dobrać drzwi tarasowe