Usługi remontowe to wydatki, które pochłaniają znaczną część naszego budżetu. Nie zawsze są one przyjemnością. Czasem stan naszych nieruchomości zmusza nas do poniesienia wysokich kosztów. Zdajemy sobie sprawę, że większość remontów wymaga od oszczędzania. Dlatego warto skorzystać z alternatywy, jakim jestem ulga remontowa.

Kto może skorzystać z ulgi Pit?

Z ulgi mogą skorzystać osoby indywidualne oraz fizyczne, które pragną odremontować swoje miejsce zamieszkania. Wydatek na remont może obejmować nieruchomości do zamieszkania. Dotyczy to każde działki, którą chcesz przeznaczyć na budowę domu mieszkalnego. Pieniądze możesz także przeznaczyć na zakup domu i mieszkania. Jednak odliczenia od podatku są niewielkie, dlatego lepiej przeznaczyć je na remont mieszkania, o dziś opowiadamy.

Jakie wydatki obejmują odliczenia?

Ulga dotyczy jedynie wydatków na materiału budowlane. Wydatkami na zakup może być m.in. montaż płytek oraz paneli podłogowych. Za te pieniądze możesz liczyć na zwrot kosztów poniesionych za np. płytki różnego gatunki oraz produkty do ich montażu np. fuga mineralna itd. Kolejnym przykładem jest wykonanie przyłącza pod wodę, gaz czy prąd. Usługa może dotyczyć także nowoczesnych technik grzewczych np. ogrzewania podłogowego. Na zwrot kosztów mogą liczyć osoby, które zdecydowały się na tak zwany biały montaż. Są to wszelkiego typu produkty wchodzące w skład armatury instalacji wodno-kanalizacyjnej, którą obejmuje zwrot z podatku. Podane koszty mogą być ujęte w PIT, jeśli zakupiłeś wannę, umywalkę, prysznic, krany oraz baterię.

W wydatkach można odliczyć koszty zakupu materiałów elewacyjnych oraz naprawczych, a nawet poszczególne elementy dekoracji. Do wydatków należą m.in. kleje, rury, płytki elewacyjne, farby, gipsy, kleje oraz tynki. Pieniądze mogą być przeznaczone na zakup gniazd i wyłączników dekoracyjnych czy gzymsów ściennych.

Co nie odliczymy w PIT?

Pieniądze nie mogą być przeznaczone za zakup wyposażenia kuchennego m.in kuchenki elektrycznej, gazowej czy gazowo-elektrycznej. Pieniędzy nie możemy przeznaczyć na elementy wyposażenia w trwałej zabudowie. Jest to m.in. lodówka, kuchenka oraz piekarnik. W koszty nie możemy wliczyć zabudowy trwałej. Nie powinniśmy uwzględniać kosztów na zakup środków do zabezpieczenia powierzchni są to m.in. folie, tektura, taśma malarska oraz styropian. Materiałem budowlanym nie są także meble, sprzęt AGD, urządzenia RTV, łóżka, materace oraz kanapy.

Z pewnością wydatków na mieszkania oraz domy, których remont jest przeznaczony na sprzedaż albo wynajem krótko i długi terminowy. Jeśli mieszkanie remontuje firma też nie ma możliwość odliczeń od podatku. Oczywiście są pewnie sytuacje, gdzie ulga remontowana może być uznana. Sprzedający nieruchomość uniknie PIT jeśli przeznaczy zabudowę na własne cele mieszkaniowe. Dotyczy to sytuacji, kiedy chcesz sprzedaż nieruchomość spadkową, aby móc wyremontować mieszkanie dla własnego użytku domowego.