Kamienie naturalne to coraz częściej wybierane materiały, które stosujemy w naszych wnętrzach. Znajdują zastosowanie w różnych miejscach, zarówno na zewnątrz jak i we wnętrzu. Jak nazwa wskazuje jest to surowiec naturalny, a więc podlega on zmianom natury biologicznej. Między innymi doskonale chłonie wodę oraz wilgoć. Dodatkowo ze względu na swoją fakturę jest on świetnym siedliskiem dla kurzu i zalegającego brudu. Dlatego też w sytuacji, gdy posiadamy elementy wykonane z naturalnego kamienia warto zaimpregnować je z pomocą odpowiedniego i profesjonalnego środka do impregnacji.

Impregnaty do kamienia- czy są konieczne? Jakie korzyści daje ich stosowanie?

Impregnaty do kamienia to dość powszechne środki ochrony tego materiału. Dobrze sprawdzą się one zarówno w przypadku naturalnych jak i sztucznych rodzajów kamieni. Nie ma znaczenia, czy znajdują się one wewnątrz czy na zewnątrz domu, odpowiednie zabezpieczenie ich jest konieczne. Jest to szczególnie istotne w przypadku kamieni podatnych na uszkodzenia, chłonących dużo wilgoci czy o dość chropowatej fakturze, ponieważ one będą potrzebowały zdecydowanej pomocy w zapewnieniu pełnej ochrony. Dodatkowo impregnaty do kamienia nie powodują zatykania porów kamieni, dzięki czemu możliwe jest odprowadzenie z nich wody. Po odpowiednim zabezpieczeniu kamień ten będzie w pełni zabezpieczony przed działaniem niekorzystnych czynników atmosferycznych, niszczącego działania wilgoci i kwasów oraz gromadzenia się kurzu i brudu.

Impregnaty do kamienia – jak je stosować?

Impregnację kamienia naturalnego należy wykonywać systematycznie oraz zadbać o to, aby wykonać ją prawidłowo. W ogólnym rozrachunku czynność ta jest niezwykle prosta. Można ją wykonać już dwa tygodnie po zamontowaniu. Proces impregnacji warto wykonać dwukrotnie, ponieważ w przypadku bardzo chłonnego materiału konieczna może okazać się dodatkowa warstwa impregnatu. Preparaty te możesz nałożyć zarówno z pomocą pędzla, szmatki lub odpowiedniej gąbeczki. W przypadku chropowatych powierzchni wykonaj ten proces z pomocą pędzla z dłuższym włosem, który pozwoli na dotarcie do każdego miejsca. Pomiędzy warstwami należy zachować odpowiedni odstęp, jest to czas około 1-4 godzin. Wynika to z faktu, że preparaty te zawierają odpowiednie związki, które muszą mieć czas aby wykorzystać swoje właściwości. Gdy impregnat ulegnie wchłonięciu cały proces należy powtórzyć raz jeszcze. Aby nasz kamień prezentował się naprawdę odpowiednio warto powtarzać cały proces raz lub dwa razy w ciągu roku.

Impregnaty do kamienia-

Impregnacja kamienia naturalnego to bardzo ważna czynność dla zachowania w pełni korzystnego wyglądu i faktury tego materiału. Dzięki temu będziemy mogli cieszyć się jego atrakcyjnym wyglądem jeszcze przez długi czas. Odpowiednio przeprowadzony proces może być wykonywany samodzielnie, warto jednak zadbać o właściwą jakość produktów, które będziemy stosować do impregnacji. 

Sprawdź również nasze pozostałe artykuły np. NOWOCZESNE TECHNIKI WYKOŃCZENIA ELEWACJI