Dobrze wytynkowana ściana to jeden z najważniejszych elementów, które mają wpływ na estetykę pomieszczenia. Od tego etapu zależy również to, jak na danej powierzchni będzie rozprowadzała się farba oraz, czy utrzyma się odpowiednio długo. Warto zatem jeszcze przed przystąpieniem do prac zapoznać się ze wszystkimi możliwymi do wykorzystania technikami tynkowania i wybrać tę, która w pełnie spełnia nasze oczekiwania. Jeną z takich opcji są tynki maszynowe, które charakteryzują się szybkim montażem oraz mechanicznym sposobem ich nakładania.

Czym są tynki maszynowe?

Tynki maszynowe powstają na skutek zmieszania gotowej, suchej mieszanki tynkarskiej z wodą w agregacie tynkarskim. Ich nakładanie odbywa się przy użyciu specjalnych urządzeń natryskowych. Obecnie jest to najpopularniejsza metoda tynkowania, którą wykonują liczne firmy budowlane, takie jak https://sebda.pl/. Dlaczego? Przede wszystkim ze względu na fakt, iż pozwala zaoszczędzić czas oraz miejsce. Nie musimy wydzielać osobnej przestrzeni na betoniarkę czy miejsca do składowania piasku. Agregat zajmuje stosunkowo niewiele miejsca i z powodzeniem zastępuje w tym przypadku betoniarkę. Ponadto, tynkowanie maszynowe może być nawet o 3-4 razy szybsze niż to wykonywane tradycyjnymi metodami. 

Kiedy można nakładać tynki maszynowe?

Tynkowanie maszynowe można rozpocząć po zakończeniu stanu surowego zamkniętego. Oznacza to, że do tego rodzaju działań możemy przystąpić, kiedy mamy wykonany prowizoryczny lub docelowy dach oraz zamontowane okna i drzwi zewnętrzne. Zanim przystąpimy do prac, powinniśmy się również upewnić, że instalacja wodno-kanalizacyjna jest ukończona a instalacja elektryczna jest rozprowadzona łącznie z puszkami i i skrzynkami zamontowanymi w miejscach docelowych.

Aby tynkowanie maszynowe przebiegało prawidłowo, mury muszą być suche i dokładnie oczyszczone z pyłu oraz kurzu. Optymalna temperatura to co najmniej 5°C. Podłoża, które oceniamy jako silnie chłonne, warto wcześniej zagruntować, dzięki czemu uniemożliwimy ucieczkę wody z tynku do muru. Tynkowanie można rozpocząć po pokryciu podłoża warstwą szczepną.

Jak przebiega tynkowanie maszynowe?

Sposób przeprowadzania tynkowanie maszynowego zależy od tego, jakiej mieszanki tynkowej używamy. W przypadku tynków cementowo-wapiennych konieczne jest nałożenie dwóch warstw. Tego samego dnia wykonujemy obrzutkę a po jej wyschnięciu nakładamy warstwę właściwą tynku. Tradycyjna grubość to około 10-15 mm w zależności od nierówności ścian. Nałożony tynk wyrównujemy wstępnie łatą H, jednocześnie uzupełniając pojawiające się braki. Następnie sprawdzamy powierzchnię poziomnicą. Kiedy tynk maszynowy zaczyna się wstępnie wiązać, wyrównujemy go łatą trapezową. Po ponownej kontroli poziomnicą możemy przystąpić do zacierania ręcznego bądź mechanicznego. 

Maszynowe tynki wapienne nakłada się bardzo podobnie, z tym, że może trwać to nieco dłużej. Dzieje się tak dlatego, że wiązanie wapienne następuje od powierzchni, co może oznaczać, że utwardzanie głębokich warstw wyprawy może trwać bardzo długo. Z kolei tynk maszynowy gipsowy nakłada się bez obrzutki, natomiast kolejne etapy przebiegają podobnie, jak w dwóch poprzednich przypadkach.