Każdy chce mieszkać w pięknym wnętrzu, dlatego coraz powszechniejsze staje się korzystanie z usług architekta wnętrz. Od czego będzie zależała cena projektu domu? Czy projekt własnego wnętrza to duży wydatek? Czy warto wydawać na projektanta wnętrz? 

Zaplanuj projekt wymarzonego wnętrza wcześnie

Gdy budujesz swój wymarzony dom nie zależnie czy od stanu surowego czy od stanu deweloperskiego to musisz jego wnętrze wykończyć i zaaranżować- wykonać oświetlenie, posadzki, drzwi oraz wykończyć łazienki. Wtedy świetnym rozwiązaniem okazuje się skorzystanie z usług architekta wnętrz, który zrobi odpowiednio dopasowany do Ciebie projekt. Zaczynasz wtedy szukać odpowiedniego projektanta, który zrobi projekt wnętrz “szyty na miarę Twoich potrzeb”.

Jeśli Twój dom już stoi to na pewno będziesz szukał projektanta z szybkimi terminami. Jednak, aby nie wybierać projektanta “na szybko” to  zawsze możesz zaplanować projekt własnego wnętrza dużo szybciej- już na etapie projektowania domu. 

Planowanie projektu wnętrza wcześniej

Projektowanie własnego wnętrza możesz już zacząć już w momencie projektu domu, wtedy można przejść bardzo płynnie od budowy do projektu wymarzonego wnętrza. Jednak najlepiej jest projekt wnętrza zestawiać z projektem z architektoniczno- budowlanym, dzięki temu można poprawić jakość projektu budowlanego np.: poprzez uwzględnienia drobnych zmian w pozycji schodów czy ścian. 

Wcześniejsze prace nad projektem wnętrza daje możliwość na bardzo przemyślane decyzje. Im wcześniej zdecydujesz się na projekt, tym będziesz miał szansę na otrzymanie lepszej ceny za niego- masz więcej czasu na porównywanie ofert różnych pracowni projektowych.  

Kompleksowy projekt najlepszy?

Bardzo wielu inwestorów decyduje się na kompleksowe projekty czyli projekt domu wraz z projektem wnętrza (wszystko w ramach jednej pracowni). Dzięki temu oba projekty są ze sobą ściśle ze sobą połączone. Tym samym cały rzut projektu będzie odpowiadał w 100% wymogom użytkowników. Kolejnym atutem projektów kompleksowych (w jednej pracowni) jest możliwość otrzymania rabatów od firmy projektowej czy zaprojektowanie niektórych pomieszczeń gratis np.: kotłowni czy garażu.  

Projekt wnętrza to zawsze dodatkowy koszt?

Panuje błędne przekonanie, iż projekt wnętrza to luksus, który jest zarezerwowany tylko dla najbogatszych. Projekt własnego wnętrza nie musi być kosztowny, a jeśli zostanie połączony z projektem budowlano- architektonicznym to zwróci się z nawiązką, ponieważ dobry projekt przekłada się zawsze na bezproblemową budowę oraz wykończenie wnętrz.

Ile kosztuje projekt wnętrza?

Koszt projektu wnętrza jest zależny od kilku czynników, a są to:

  • stopień skomplikowania projektu
  • zaawansowania robót na budowie
  • terminu wykonania projektu
  • metrażu 
  • ilości oraz specyfiki wnętrz

Projekt wnętrza własnego domu przestał być już synonimem luksusu na który stać nie wiele osób. Kompleksowy projekt wnętrza pozwala bardzo często oszczędzić czas i pieniądze- im później decydujesz się na projekt tym więcej będą kosztować Cię jego poprawki. 

Przeczytaj również: Jak zachować równowagę konstrukcji lub gruntu?