Mogłoby się wydawać, że raz postawiony dach np. na domu jednorodzinnym czy budynku gospodarczym, nie będzie wymagał już żadnych prac dodatkowych przez dziesiątki lat. Okazuje się jednak, że już po kilku latach użytkowania dachu zaczyna on zmieniać swój wygląd, a na jego powierzchni pojawiają się liczne zabrudzenia, mchy a nawet grzyby. Jak przeprowadzić oczyszczenie takiego dachu i czy ma ono znaczenie dla całej nieruchomości?

Jakie znaczenie ma mycie i czyszczenie starych dachów?

Regularne przeprowadzenie mycia dachu np. w odstępie kilku lat sprawia, że taki dach nie tylko nabiera nowego blasku i przywraca się jego pierwotny wygląd, jak z dnia jego położenia, ale i likwidowane są wówczas z jego powierzchni różne groźne dla zdrowia zarazki, grzyby i bakterie. Codziennie powierzchnia dachu narażona jest na zmienne warunki atmosferyczne: od deszczu, gradu, śniegu, po wiatr nanoszący w zagłębienia między dachówkami ziemię, kurz i brud. W tych punktach zaczynają się też rozwijać rośliny: mchy, porosty, a czasem nawet chwasty, które mogą niekorzystnie oddziaływać na wytrzymałość dachu i jego szczelność. Wykonanie okresowego mycia np. przez zatrudnionych do tego fachowców z firm, jak https://grupabekerfarb.pl/mycie-i-czyszczenie-dachu-poznan może skutecznie sprawić, że szybko, bo w ledwie jeden dzień pozbędziemy się wszystkich naleciałości, a dach znów będzie jak nowy i będzie mógł zabezpieczać dom, strych i stropy przed działaniem niekorzystnych warunków atmosferycznych, ale i bakterii i grzybów.

Mycie dachu nie jest więc jedynie czynnością kosmetyczną, która przywraca całej nieruchomości piękny wygląd, ale i działaniem bardzo praktycznym, wpływającym na zdrowie domowników. Profesjonalne czyszczenie dachu odświeża go na każdym polu i warto je wykonać raz na kilka lat.

W jaki sposób przeprowadzić taką czynność?

Specjalistyczne mycie dachów wykonuje się z użyciem myjek ciśnieniowych przeznaczonych do tego celu. Pod wysokim ciśnieniem myjki woda wypłukuje z zagłębień dachu wszelkie nieczystości, odświeża wygląd zakurzonych dachówek, ale i w sprytny sposób odtłuszcza je, ściąga mchy, glony i algi, sprawiając, że dach wygląda jak nowy. Z racji tego, że czyszczenie wykonuje się na wysokości, warto pamiętać o zatrudnieniu do takiego działania firm, które do takich prac mają odpowiednie uprawnienia i zabezpieczenia. Kilka zdjęć z profesjonalnego mycia dachu można obejrzeć tutaj: https://grupabekerfarb.pl/mycie-dachow – na stronie są również opisane różnice w myciu dachówek betonowych, ceramicznych i blachy. Różne formy dachu wymagają bowiem różnego podejścia, środków chemicznych i zabezpieczenia. Dodatkowo warto wiedzieć, że samodzielne próby mycia dachu mogą się skończyć nieprzyjemnymi dla zdrowia, a czasem i życia konsekwencjami, dlatego zdecydowanie lepiej jest zapłacić za taką czynność fachowcom. Będziemy mieć wówczas pewność, że dach został umyty dokładnie, odpowiednimi środkami i przez ludzi mających zarówno uprawnienia, wiedzę, umiejętności praktyczne, jak i ubezpieczenie na wypadek jakiegokolwiek wypadku.