Zastanawiamy się nad wyborem odpowiedniego gatunku drewna do naszego mieszkania? Zastanawiamy się jakie elementy drewna wprowadzić, aby dzięki nim nasze 4 ściany wyglądałby jeszcze bardziej atrakcyjnie? Warto zacząć od podłogi.

Z pewnością ten materiał jest synonimem słów piękno, prostota, bogactwo czy też trwałość. Pomieszczenia wykończone elementami drewnianymi budują uczucia przytulności i ciepła oraz tworzą wspaniałą atmosferę w naszym domowym zaciszu. Podłoga drewniana zapewnia nie tylko komfort samego użytkowania, (kto nie lubi boso przespacerować się po chłodnym drewnie w sobotni poranek?), ale tworzy wspaniałe doznania wizualne https://slash.com.pl/ile-kosztuje-i-czy-warto-korzystac-z-uslug-architekta-wnetrz/. Warto wspomnieć również o zapachu drewna bądź lasu, jaki jest konsekwencją zastosowania tego rodzaju wykończenia naszej podłogi.

Drewniane podłogi pomimo swojej wysokiej ceny w dalszym ciągu wiodą prym na świecie pod względem ilości zamówień. Sporym zainteresowaniem cieszą się deski oraz lity parkiet. Są to rodzaje podłóg należące do najstarszych i najbardziej zakorzenionych nie tylko w kulturze europejskiej. Może i cena poszczególnych modeli jest wysoka, ale należy pamiętać, że drewniana podłoga w naszym domu bądź mieszkaniu to inwestycja na lata. Bo przecież nawet najpospolitsze sosnowe deski są w stanie przetrwać bardzo długo, oczywiście o ile są odpowiednio utrzymywane i układane w rzadziej uczęszczanych pomieszczeniach. No dobrze, ale właściwie to, które drewno jest odpowiednie dla nas?

Drewniany parkiet posiada wiele zalet, którym inne rodzaje podłóg nie dorównują. Jest nie tylko trwały i tworzy przyjemny klimat w pomieszczeniu, ale również jest bardzo elastyczny i w przypadku uszkodzenia zawsze możemy je wyeliminować szlifując drewno, a następnie ponownie je uszczelniając z wykorzystaniem odpowiedniego materiału. Dzięki takim zabiegom nasza podłoga znów wygląda jak nowa.

Myśląc o rodzaju i gatunku stosowanego drewna warto zastanowić się nad rodzajem pomieszczenia, do którego podłoga jest dobierana. Znaczenie tutaj ma mikroklimat utrzymujący się w danym pomieszczeniu, stopień wilgotności, częstość uczęszczania czy obecność zwierząt, w szczególności psów lub kotów. W takiej sytuacji rozsądniej jest zdecydować się na parkiet wykonany z trwalszego i mniej podatnego na uszkodzeniach materiału.

Dostępność drewnianej podłogi jest bardzo duża, z kolei oferta na tyle bogata, że tylko od nas tak naprawdę zależy, na co ostatecznie się zdecydujemy. Do dyspozycji mamy podłogi różnych kształtów, wykonane z gatunków drewna różniących się pod względem wykończenia i unikalnych właściwości. Jak powiedziałem oferta jest obszerna – od jasnej sosny począwszy, po przez ciemnobrązowego buka a skończywszy na czarnobrązowych orzechu. Ponadto różne rodzaje drzewa oferują różną strukturę. I tak możemy napotkać proste łoje lub bardzo odważny i nietypowy design w postaci bogatej mozaiki na przekroju. Nasza przyszła drewniana podłoga różni się pomiędzy poszczególnymi gatunkami drewna trwałością i odpornością na uderzenia. W wyborze parkietu odpowiedniego do naszego domu lub świeżo zakupionego mieszkania warto zasięgnąć rady specjalisty lub udać się do sprawdzonego salonu z bogatą ofertą i produktami https://slash.com.pl/jak-urzadzic-mala-kuchnie-w-bloku/, których jakość została potwierdzona. Sklepów i salonów oferujących drewniane podłogi jest więcej jak drzew w lesie, lecz jakość oferowanych produktów jest już mocno zróżnicowana. Dlatego warto korzystać z ofert sprawdzonych producentów.

Przeczytaj również artykuły: Znaczenie betonu w budowie fundamentów, Jak wybrać drzwi tarasowe,  Zalety ogrzewania podłogowego